13. 12. 2019
Zdravíme až do daleké Austrálie a předkládáme vám rozhovor se zakladatelem…

Zdravíme až do daleké Austrálie a předkládáme vám rozhovor se zakladatelem mezinárodní organizace WEMBO, panem Russellem Bakerem. Tato organizace sdružuje největší závody MTB na 24 hodin po celém světě.

Pane Russell, představte se našim čtenářům a českým bajkerům. Zatím o Vás víme jen to, že jste založil WEMBO.

Mr. Russell, would you be so kind and introduce yourself to our readers and Czech bikers? So far we know that you founded WEMBO.

Je mi 63 let, vyrůstal jsem v Townsville v severovýchodní Austrálii na Velkém bariérovém útesu, kde jsme všichni jezdili do školy na kole. Nastoupil jsem k námořnictvu a sloužil jsem tam 34 let jako potápěč, byl jsem také kapitánem na několika lodích. V roce 2007 jsem odešel do penze a jedním z mých zaměstnání v posledních 3 letech bylo starat se o sportovní aktivity u Australských ozbrojených sil.

Žiji v hlavním městě Canberra, která je asi 3 hodiny autem na jihozápad od Sydney. Teď, když jsem v penzi, pracuji hodně pro WEMBO, stále vytvářím software pro měření času na závodech a poskytuji různé služby včetně velkých zvukových systémů pro sportovní podniky.

Předpokládám, že jste nadšenec do horských kol. Pamatujete se na úplné začátky MTB v Austrálii?

I suppose you are a mountain bike enthusiast. Do you remember the origins of MTB in Australia? 

Horská kola se v Austrálii ujala velice brzy, vlastně záhy poté, kdy začala v USA. V roce 1990 bylo v Canberře národní mistrovství. Já sám jsem až do roku 1982 na kole moc nejezdil a s horským kolem jsem začal v roce 1991, kdy mi bylo 35. Takže v závodech cross-country jsem byl v kategorii Masters. Horská kola miluji, ale ještě víc miluji lidi, kteří na horském kole jezdí.

Zapojil jsem se do obnovy parku Stromlo Forrest v Canberře po požárech v roce 2003 a podílel jsem se na sepsání dokumentů pro získání pořadatelství světového poháru UCI na horských kolech v roce 2008 a mistrovství světa v roce 2009. Pak jsem organizoval mistrovství světa v Canberře v roce 2010 ve 24 hodinovém závodě jednotlivců 24 Hours of Adrenalin World Solo Championships. V roce 2005 jsem se stal členem výkonného výboru Mountain Bike Australia, což je naše národní organizace, a v letech 2009 – 2017 jsem byl jejím prezidentem.

V Čechách dostane malý kluk či děvče kolo jako dárek a tatínek pak běhá vedle nich a učí je jezdit na kole. Jak je to v Austrálii?

Here in Czech Republic every boy and girls gets a bike and the dad is running beside trying to teach them to ride. Is it the same in Australia?

Je to velice podobné, i když možná ne v tak velké míře jako v Čechách. U nás v Canberře jsou při klubových závodech speciální dětské závody, při nichž rodiče běhají za dětmi a všemožně jim pomáhají. Ale počet dětí, které dnes jezdí na kolech do školy, se značně snížil kvůli obavám z bezpečnosti na silnicích. Cyklisté se netěší v Austrálii takovému respektu jako v Evropě. Náš klub v Canberře začal již před lety pořádat závody a mistrovství pro školní děti a běžně se nám sejde přes 600 závodníků ze 70 škol.

Česko je v poměru aktivních uživatelů horských kol na počet obyvatel velmocí v Evropě. Zajímá nás jak jsou oblíbená horská kola v Austrálii?

Czech Republic is unique in Europe for the huge number of mountain bike users compared with the number of inhabitants. How popular are mountain bikes in Australia?

Prodeje horských kol jsou v Austrálii větší než prodeje aut. Ale jen někteří z těch, kdo si koupí kolo na něm pak i závodí. Naše národní federace čítá pouze 1 % ze všech, kdo vlastní horské kolo, takže z toho je jasné, že obrovský počet lidí jezdí na kole pouze pro zábavu. A horská kola jsou velmi oblíbená, protože se na nich dá jezdit kdekoli. Z 25 miliónů obyvatel Austrálie jsou asi 4 milióny cyklistů. Navíc je Austrálie velmi závislá na autech kvůli velkým vzdálenostem.

Kdy a jak jste objevil závody na 24 hodin MTB?

When and how did you discover the 24 hours races?

Když se v Austrálii začaly pořádat 24 hodinové závody, přihlásil jsem tým z ústředí námořnictva, kde jsem tehdy pracoval. Chytlo mě to a napsal jsem první verzi software DURT pro měření času na těchto 24 hodinových závodech pro získání rychlých a spolehlivých výsledků, protože tehdy nebyly v tomto směru dobré možnosti. Později jsem se zapojoval víc a víc do organizování těchto závodů prostřednictvím našeho klubu v Canberře a od roku 2003 jsem převzal většinu této práce.

Jel jsem se podívat na jeden z těchto 24 hodinových závodů v Kanadě a uvědomil jsem si, že naši jezdci by byli velmi konkurenceschopní, pokud bychom je na takové závody dostali. Takže jsme při našem závodě v Canberře začali dávat velké prize money a letenky, aby se mohli těchto závodů zúčastňovat.

První, kdo vyhrál světový titul v kategorii sólo, byla v roce 2001 Marry Grigson. Pak došlo k epické bitvě mezi Craigem Gordonem a Chrisem Eatoughem, ze které vzešel v roce 2006 první Australský mužský šampión. V roce 2008 zvítězil James Williamson a Australané obsadili první 4 místa v elitní mužské kategorii. V roce 2009 započala sedmileté éra Jasona Englishe a v ženách vyhrála 3 tituly v letech 2010 – 2013 Jess Douglas.

Jak vznikla myšlenka založit mezinárodní organizaci WEMBO?

Where did the idea of founding WEMBO come from?

V roce 2010 jsem organizoval závod 24 Hours of Adrenalin v Canberře, kterého se zúčastnilo přes 400 závodníků v kategorii sólo. V dalším roce se ale již “Adrenalin” nekonal, nenavazoval ani světový šampionát, jenže závodníci chtěli mít mistrovství světa a neustále na mě tlačili, abych ho zorganizoval.

Proto jsem tuto myšlenku rozvinul s naším klubem v Canberře a uzavřeli jsme partnerství s Italským Blu Bike (Riccardo Negro) a Skotským No Fuss Events (Frazer Coupland a “Spook” Munro), a založili jsme v září 2011 organizaci WEMBO.

Účelem WEMBO je pořádat mistrovství světa a umožnit tak jezdcům v kategorii sólo soutěžit v 24hodinovém klání na té nejvyšší úrovni. Mezinárodní cyklistická unie UCI totiž podobné soutěže vůbec nepořádá. WEMBO uspořádala první sólové 24hodinové mistrovství světa v Italském Finale Ligure v červnu 2012 a od té doby je pořádá každým rokem. Poté, kdy klub v Canberře přestal pořádat své velké 24hodinové závody, jsem byl v říjnu 2014 zvolen zbývajícími dvěma členy WEMBO, abych se stal Australským partnerem, a od té doby tuto pozici zastávám.

Jaká je vize této organizace co se týče budoucnosti?

What is the vision of WEMBO for future?

Vize, se kterou jsme WEMBO zakládali, byla tato: Mistrovství světa WEMBO v sólovém 24 hodinovém závodě na horských kolech bude nabízet světovou soutěž a bude uznáváno jezdci na horských kolech, diváky, velo průmyslem a médii jako vrchol tohoto sportovního odvětví.

Naše mise zní: Vytvořit předvídatelný, pravidelný a spolehlivý soubor kvalitních světových závodů, na nichž se mohou otestovat nejlepší světoví jezdci ve 24 hodinových závodech na té nejvyšší úrovni.

Obě tyto premisy jsou dodnes platné, přestože jsme rozšířili WEMBO tak, že zahrnuje i kontinentální mistrovství. Takže dnes máme mistrovství Asie/Pacifiku, Evropy a Ameriky.

Je pro nás důležité, aby WEMBO přinášelo náš sport do celého světa – aby zde bylo opravdové mistrovství světa. Od prvního mistrovství světa v roce 2012 již naše závody okusilo téměř 200 jezdců v Itálii, Skotsku, USA, Novém Zélandu, Brazílii, Portugalsku, Švýcarsku a na Slovensku. A také je pro nás důležité, abychom závodníkům nabízeli různorodé zážitky. Proto se snažíme využívat dobré a prověřené závody, aby jezdci v každém závodě zažili něco nového. To se nám ve WEMBO daří. Prostě nechceme slyšet jezdce říkat, že “to bylo stejné jako loni”.

Do budoucna bychom chtěli přinést tyto závody do Afriky a také do východní Asie. Našich akcí se účastní jezdci z Číny a Japonska, ale dosud jsme v tomto regionu neměli žádný závod pod hlavičkou WEMBO.

Snažíme se točit mistrovství světa podle vzorce 2 roky na severu, 1 rok na jihu. Teď do toho budeme muset zakomponovat také východ a západ, abychom mohli závodníkům přinášet nové zážitky a zkušenosti.

V historii bylo mnohem vice mistryň světa než mistrů světa, přičemž tabulkám vévodí Jason English a Corry Wallace. Chtěl bych, aby se závodů účastnilo vice žen. Také proto jsme od počátku nastavili stejné ceny jak pro ženy, tak pro muže. V Brazílii (2019) jsme zavedli novou kategorii pro hendikepované jezdce a tento krok byl velmi úspěšný. Chceme, aby WEMBO bylo rovnoprávné a bez dopingu.

V Čechách nastal čas adventní a vánoční. Vše je spojené se sněhem a zimou. Jaké jsou u Vás Vánoce a čím jsou typické?

Here in Czech we have the advent and Christmas time all connected with winter and snow. What is the Christmas time like in Australia and what is typical? 

I když je Austrálie poměrně velká země, lze obecně říct, že můžete o Vánocích očekávat spíše vedro. Většina lidí žije blízko pobřeží, a tak se budou snažit být o Vánocích na pláži. Také u nás na Vánoce nemáme tradiční teplé jídlo. Mimochodem, mistrovství světa 2020 bude australském Armidale, což je asi 2 hodiny od nejhezčích pláží. Také máme o Vánocích delší volno, na rozdíl od zemí na severu, kde je máte spíše v létě. Takže naše vánoční prázdniny trvají 3 až 4 týdny.

Právě teď máme ve východní Austrálii velká vedra a mnoho požárů. Jen pro představu: tyto požáry již spálily zhruba 7x větší rozlohu než požáry v Amazonii v roce 2019, nebo jinak řečeno: Je to rozloha Spojeného Království, Itálie a Německa dohromady.

Nezbývá než popřát hezké a klidné Vánoce a těšit se na spolupráci v roce 2020, kdy se i díky Vám uskuteční v Jihlavě Mistrovství Evropy. Děkujeme.

Ivo Renza, člen pořadatelského týmu.

Thank you. We wish you Merry Christmas and we are looking forward for the cooperation in 2020 when the European Championship in 24 hours MTB will be held in Jihlava. 

Děkuji. Těšíme se s manželkou do České republiky, kde jsme ještě nikdy nebyli.
sponzor
sponzor
sponzor
sponzor
sponzor
sponzor
sponzor
sponzor
sponzor
sponzor
sponzor
sponzor