26. 11. 2019
Jaká je vlastně Jihlavská trať?

Pokud něco doopravdy zdobí jihlavský závod, tak je to právě trať a atmosféra na ní. Za tím si pevně stojíme a věříme, že když na závod přijedete, budete mít možnost se osobně přesvědčit. Pochopitelně ne každému naše trať sedí, ale to se dá říct o každé trati na světě.

Čím je ta v Jihlavě zajímavá a charakteristická? Závodníci sami jí označují jako jezdivou, rychlou, středně těžkou se zajímavými technickými úseky. Jedná se o netradiční městský okruh, kde převažuje jízda v kopcovitých lesoparcích, lesem a krajinou s rybníkem těsně za městem, ale i historickým středověkým centrem. Celý okruh je dlouhý 8 400 metrů a převýšení dosahuje 180 metrů.

Závodníci se pohybují po hliněných cestách, šotolině, kamenných kostkách a asfaltu. Jezdce trať baví svojí rozmanitostí i rychlým střídáním charakteristiky a povrchu. Nepostrádá těžký výjezd v terénu (legendární stoupání k Hrádečku) a několik kratších sjezdů – single treků včetně sjezdu schodů, který je asi nejatraktivnější, a to jak pro závodníky tak i diváky a fotografy.

Trať je 8 let zhruba stejná, a to i proto, že ji závodníci stále chválí, tedy není důvod ji nějak zásadně měnit. Před několika lety jsme měli do okruhu zařazen i velmi prudký delší sjezd, ale z důvodu bezpečnosti jsme jej vyřadili.

Za roky, co závod pořádáme, víme, že si většina závodníků chce také užít atmosféry a sejít se s přáteli. Rozhodně není jejich cílem jezdit a riskovat na nějaké velmi nebezpečné a velmi technické trati tipu světových závodů crosscountry. Auta jsou na trati výjimkou, protože okruh je v celé délce zabezpečen Policií České republiky a především traťovými komisaři, kteří se po celou dobu starají právě o bezpečnost závodníků.

Jak můžete vidět i z videa na stránkách jihlavska24mtb.cz, jedoucího závodníka rozhodně na celé trase nikde žádné auto neohrozí.
Co je pro závodníka příjemné, je atmosféra na okruhu. Trasa je namotaná po cestách, které vedou kolem obydlených částí Jihlavy,
a tak můžete na trati vidět hloučky diváků, kteří příjemně závodníky povzbuzují a nezapomenou nikdy zatleskat.

Pro 10. speciální ročník, kdy se uskuteční také mistrovství Evropy, připravujeme navíc FANZÓNY, které nabídnou divákům příjemné posezení s živou hudbou. Věříme, že díky tomu bude i atmosféra na trati opravdu závodní.
Přijeďte do Jihlavy a zažijte pravou atmosféru vytrvalostního závodu.
Těšíme se na vás.

Ivo Renza,
člen pořadatelského týmu
sponzor
sponzor
sponzor
sponzor
sponzor
sponzor
sponzor
sponzor
sponzor
sponzor
sponzor
sponzor